KUNSTIÕHTUTE SARI

Hea kunstihuviline!
Alustame kunstiloengute sarjaga „Itaalia renessanss“ ja teeme väikese ekskursiooni Itaaliasse kirjandusklubi saalis. Kunstisõpradega vestleb tuntud kunstiteadlane Heie Marie Treier.
Sari koosneb 6 kunstiõhtust:
1. „ Miks Eestis on renessansskunsti nii vähe?“ — Keskaja kunsti üleminek renessansiks — Assisi kaks kirikut, ehitatud üksteise peale keset mägesid ja pealpool pilvi — varajased munk-kunstnikud.
2. „Kes oli Taavet ja miks temast sai renessansskunsti suurim kangelane“ — Taaveti lugu Piiblis ja Taaveti visuaalne kujutamine kunstis, need on enamasti kaks erinevat lugu — Michelangelo “Taavet” ja miks see skulptuur võib tänapäeva kaasaegsetele kunstnikele närvidele käia — proovime ka ise seista contrapposto poosis, mis kandus antiikskulptuurist edasi renessanssi ja sealt edasi järgnevatesse sajanditesse.
3. „Firenze linn ja Uffizi galerii“ — kunstiajaloo kirjutuse algus (palju kuulujutte) — varajased renessansskunstnikud — Renessansi kauneim neiu — paar sõna ka arhitektuurist (ideaali otsinguil).
4. „Perspektiivi teaduslik kujutamine renessanssmaalis, tsentraalperspektiiv“ — erinevad perspektiivisüsteemid, mida ka meie oskame joonistada (teeme proovi!) — erinevate perspektiivisüsteemide näited maalikunsti ajaloost — millist ideoloogiat iga perspektiivisüsteem endas kannab (ärme ole naiivsed).
5. „Rooma linn ja Vatikan“ — kõrgerenessansskunsti tähtkunstnikud, keda me kõik juba teame — 13-aastase Michelangelo maal Ameerikas ja selle kunstiteaduslik uurimine — Raffaeli stanzad Vatikanis (ja Enn Põldroos toomas need eesti kunsti) — kuidas renessansskunst sündis ateljees paljude maalijate käe all, mida tänapäeval praktiseerib Kalev Mark Kostabi nii New Yorgis kui Roomas.
6. „Veneetsia linn — Veneetsia koolkond renessansskunstis“ — maalijate vaheline konkurents on ülimalt äge — paar sõna ka Veneetsia kõrgklassi tekstiilidest ja Murano klaasist — Veneetsia biennaali algus ja selle tänapäev nii kunstis, arhitektuuris kui filmis — Veneetsia kunstibiennaalil osaleb Eesti alates 1997. aastast.
Ootame aktiivset osavõttu!